Płk rez. Biura Ochrony Rządu Jacek Karpik

Wymagania z zakresu przeprowadzenia rekonesansu pirotechniczno - radiologicznego w hotelu oraz postępowanie w sytuacjach zagrożenia.

 

Większość zamachów jest dokonywana przy pomocy ładunku wybuchowego. Przeprowadzenie takich zamachów jest bowiem stosunkowo tanie, a możliwości zdobycia materiałów wybuchowych są bardzo szerokie. Podstawową metodą zapobiegania jest przeprowadzenie rekonesansu w obiekcie, gdzie będzie przebywać VIP. Rekonesans pirotechniczny, to czynności rozpoznawczo kontrolne przed wizytą ochranianych osób przez upoważnione służby realizowane co najmniej jeden dzień przed planowanym pobytem.

Cały artykuł do pobrania

Płk rez. Biura Ochrony Rządu Grzegorz Sterna

Wybrane zagadnienia w zakresie warunków bezpieczeństwa osób ochranianych w miejscach czasowego pobytu – hotele.

VIP (Very Important Person) to dla hotelu najważniejsza grupa gości. W zależności od standardu obiektu, rodzaj VIP-ów zmienia się. Czasami jest to gość, który nas odwiedza systematycznie od lat, czasami to właściciel obiektu, czasami znana postać ze świata kultury, sztuki ale grupą, która dla wszystkich będzie za każdym razem wyzwaniem to osoby najważniejsze w państwie, te które mają ustawowo zagwarantowaną ochronę, realizowaną przez Biuro Ochrony Rządu.

Treść całego artykułu do pobrania